Do ogrzewania domu kotłem grzewczym potrzebne jest odpowiednie paliwo. Dziś do najpopularniejszych zaliczyć można ekogroszek oraz pellet. Wielu właścicieli domów często stoi przed trudną decyzją dotyczącą wyboru konkretnego rodzaju paliwa. Warto zatem wiedzieć jakie są różnice między ekogroszkiem a pelletem i na który rodzaj paliwa postawić.

Koszty ogrzewania

Oczywiście pierwszym koszt związany z ogrzaniem domu dotyczy zakupu odpowiedniego pieca. Ceny pieców na ekogroszek i pellet są do siebie zbliżone. Nieco drożej kosztować może piec umożliwiający ogrzewanie domu dwoma rodzajami paliwa. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia na konkretny rodzaj paliwa. Jeśli chodzi o ceny samego paliwa to nieco droższy jest pellet. Jednak od pewnego czasu ceny obu paliw stają się coraz bardziej zbliżone.

Wydajność

Mówiąc o wydajności paliwa ma się tu na myśli przede wszystkim wartość opałową. Jest to wartość, która mówi o ilości ciepła, która powstanie podczas całkowitego spalania. Średnia wartość opałowa ekogroszku wynosi 24-25 MJ/kg. W przypadku pelletu jest to wartość 18-20 MJ/kg. Oznacza to, że nieco wydajniejszy jest ekogroszek. Chcąc uzyskać taki sam efekt ocieplając dom pelletem konieczny będzie zakup większej ilości tego paliwa.

Ekologia

Rozpatrując wybór ekogroszku i pelletu pod kątem ekologicznym to stwierdzić trzeba, że lepiej w tym zestawieniu wypada pellet. Wynika to z faktu, iż pellet powstał na bazie biomasy. Dodatkowo nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji sztucznych, a zatem podczas jego spalania nie dochodzi do emisji substancji szkodliwych. W przypadku ekogroszku, który jest paliwem powstającym na bazie węgla kamiennego, podczas spalania dochodzi do niewielkiej emisji dwutlenku węgla. Oczywiście zdecydowanie mniejszej niż w przypadku tradycyjnego węgla.

Użytkowanie

Istotną kwestią jest również samo użytkowanie paliwa. Mowa tu o jego zakupie, przechowywaniu oraz ładowaniu. Jeśli chodzi o zakup paliwa to dostępność ekogroszku na rynku jest nieco większa w porównaniu z pelletem. Nie oznacza to jednak, że zakup pelletu jest utrudniony. Na rynku funkcjonuje wiele sklepów oferujących paliwo z biomasy. Aby je znaleźć wystarczy w wyszukiwarce wpisać choćby „pellet Zakopane„. Jeśli chodzi o przechowywanie to pod uwagę wziąć należy fakt, iż granulat ekogroszku jest większy, a zatem same worki z ekogroszkiem będą większe w porównaniu z tymi z pelletem. Pellet jest także łatwiejszy w ładowaniu. Po pierwsze, worek jest mniejszy, a zatem bardziej poręczny. Po drugiej, podczas ładowania nie wytwarza się czarny pył jak ma to miejsce w przypadku ekogroszku.