Powłoki hydrofobowe stają się coraz bardziej popularne i wykorzystywane są niejednokrotnie w produktach codziennego użytku. Chcesz wiedzieć, za co pokochali powłoki hydrofobowe zarówno producenci, jak i konsumenci? Przeczytaj ten artykuł!

Powłoka hydrofobowa – właściwości

Najważniejszą informacją, jaką powinno się wiedzieć o powłoce hydrofobowej, jest to, że dzięki zastosowanej w niej innowacyjnej technologii, nie pochłania ona wody, a wręcz ją odpycha. Dotyczy to także innych płynów.

Podstawowym parametrem charakteryzującym powłokę hydrofobową jest kąt zwilżania wody na wybranej powierzchni. Kąt ten jest utworzony przez nachylenie powierzchni cieczy względem  powierzchni płaszczyzny stycznej. Powinniśmy pamiętać, im wyższy jest ten kąt zwilżenia, tym lepiej dana powierzchnia odpycha wodę. Możemy określić daną powłokę jako hydrofobową, gdy kąt jej zwilżania wynosi pomiędzy 90 a 180 stopni. W przypadku powłok o kącie zwilżania powyżej 150 stopni mówimy o powłokach superhydrofobowych.

Powłoka hydrofobowa – zastosowanie

Powłoka hydrofobowa ma wiele zastosowań, możemy ją znaleźć między innymi:

  • Na odzieży wodoodpornej;
  • Na butach – chroni je przed wilgocią i brudem;
  • Na szybach niektórych kabin prysznicowych;
  • Na produktach metalowych – zabezpiecza je to przed korozją.

To tylko niektóre przykłady możliwości jej wykorzystania. Powinniśmy jednak wiedzieć, że spektrum zastosowania tego produktu jest naprawdę szerokie. Pomimo to mało kto wie, że istnieją specjalne produkty, dzięki którym praktycznie każdy może położyć i wykorzystywać powłokę hydrofobową we własnym domu.