Technologie

Wózki paletowe – zasada działania i podstawowe wersje

Wózki paletowe to popularne urządzenia służące do transportowania rozmaitych towarów na niewielkie odległości. Powszechnie wykorzystuje się je zwłaszcza w magazynach, centrach logistycznych, zakładach przemysłowych, portach, sklepach wielkopowierzchniowych i na placach budowy. Są cenione za to, że pozwalają na bezproblemowe opuszczanie, podnoszenie oraz przewożenie z miejsca na miejsce przedmiotów o zróżnicowanej wadze.

Maszyny niezbyt skomplikowane, ale bardzo użyteczne

Standardowy wózek paletowy to stosunkowo prosta konstrukcja składająca się z korpusu wyposażonego w charakterystyczne widły (o długości od 800 mm do maksymalnie 2500 mm), dyszla, pompy, wytrzymałych kół i rolek prowadzących. W niektórych wersjach zamontowany jest również wskaźnik wagi, ewentualnie nowoczesny system tensometryczny. Zasada działania jest tutaj banalnie prosta, ponieważ podnoszenie odbywa się wskutek wytworzenia ciśnienia oleju hydraulicznego przez specjalną pompkę, która jest uruchamiana tłokiem napędzanym dyszlem sterowania. Cały ten system oparty jest na mechanizmie hydraulicznym. Dodajmy, że wózek posiada udźwig maksymalny do 2,5 tony i ze względu na niewielki rozmiar idealnie sprawdza się w miejscach o ograniczonej powierzchni, gdzie nie jest możliwe zastosowanie dużych urządzeń czołowych z kabiną.

Modele ręczne i elektryczne

Podstawowym rodzajem omawianego sprzętu jest wózek paletowy ręczny z krótkimi albo długimi widłami. Unosi on wszelkie towary na wysokość około 20 cm i jest wyjątkowo łatwy w obsłudze oraz manewrowaniu. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w branży przemysłowej i budowlanej, jak i spożywczej. W tej kategorii wyróżniamy wersje z wbudowaną wagą, drukarką, masztem lub podnośnikiem nożycowym (dwie ostatnie umożliwiają składowanie przedmiotów na regałach). Drugim kluczowym rodzajem jest wózek paletowy elektryczny, który pod względem wyglądu przypomina wersję poprzednią, ale jednocześnie gwarantuje znacznie bardziej komfortową obsługę. Posiada napęd zasilany energią elektryczną, co sprawia, że praca z nim jest wyjątkowo przyjemna i niezbyt męcząca. Dlatego też jest jedną z kluczowych maszyn wykorzystywanych powszechnie w sieciach handlowych, gdzie pracują głównie kobiety. Na szczególną uwagę zasługuje model z platformą – pozwala on bowiem na bezproblemowe transportowanie ciężkich ładunków nawet na dłuższych dystansach. W zdecydowanej większości zakładów przemysłowych, magazynów oraz sklepów używane są obie opisane powyżej wersje wózków paletowych – w zależności od zapotrzebowania.