Wiele osób zastanawia się, co wyjątkowego kryje w sobie odzież patriotyczna, że cieszy się aż tak dużą popularnością. Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku funkcjonowała jedna bądź dwie firmy zajmujące się produkcją odzieży z motywami i symbolami patriotycznymi. Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć tu o tak zwanych sklepach kibica, a więc sklepach, przedsiębiorstwach i hurtowaniach zajmujących się produkcją i dystrybucją odzieży z motywami patriotycznymi, ukierunkowanymi na konkretny sport, kub sportowy czy sportowca. Tych zawsze było wiele. Sklepy z odzieżą patriotyczną – niezwiązaną z szeroko pojętym sportem – powstały niedawno. Bez wątpienia było to spowodowane nagłym wzrostem zainteresowania historią. Wszechobecna miłość do ojczyzny jaka niemal z dnia na dzień pojawiła się w Polakach sprawiła, że Ci zaczęli zaopatrywać się w sklepach z odzieżą patriotyczną – oczywiście, tylko polskich. Na początku odzież patriotyczna uwzględniała najpopularniejsze motywy jak kolory biały i czerwony czy orzełka. Z czasem w ofercie pojawiło się znacznie więcej symboli nawiązujących nie tylko do historii, ale i konkretnych wydarzeń czy postaci. Obecnie do wyboru mamy nie kilka, a kilkaset wzorów, kolorów i motywów. Na początku odzież patriotyczna dedykowana była wyłącznie dla mężczyzn. Z czasem w sklepach pojawiły się ubrania dla kobiet, zaś jeszcze później dla dzieci.

Zróżnicowana i mnoga symbolika pojawiająca się na odzieży patriotycznej nie zawsze ma związek z szeroko pojętym patriotyzmem. Również odwrotnie – to, co bierzemy za „bluźnierstwo” ma zupełnie inne znacznie, aniżeli powszechnie przyjęto. Przykładem może być niechlubna swastyka – symbol szczęścia. Kojarzona wyłącznie z Adolfem Hitlerem i III Rzeszą powstała na długo przed i to na zupełnie innym kontynencie. Odzież patriotyczna zachwyca feerią barw i mnogością rozwiązań. Nie każdy produkt spotyka się jednak z ogólną aprobatą społeczeństwa. Bielizna czy spodnie, a także niektóre koszulki budzą powszechne zgorszenie. Orzełek czy symbol Polski Walczącej na biustonoszu wygląda wyjątkowo nieestetycznie.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy odzież patriotyczna to dobre rozwiązanie dla ich dzieci. Nie ma jednej, satysfakcjonującej w tym zakresie odpowiedzi. Bez wątpienia wychowywanie dziecka w duchu patriotyzmu, z poszanowaniem pewnych wartości, historii, kultury zaowocuje w przyszłości. Czasami jednak niesłusznie popadamy ze skrajności w skrajność sprawiając, że nasze dziecko przyjmuje złe, nieodpowiednie i negatywne wartości.