Istnieje kilka rodzajów zdjęć rentgenowskich zębów, które rejestrują nieco inne widoki ust. Najczęściej spotykane są zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne, takie jak:

Zgryzowy
Ta technika polega na przygryzaniu specjalnej kartki papieru, aby dentysta mógł zobaczyć, jak dobrze pasują do siebie korony zębów. Jest to powszechnie używane do sprawdzania ubytków między zębami (międzyzębowych).

Artykulacyjny
To zdjęcie rentgenowskie jest wykonywane, gdy szczęka jest zamknięta, aby zobaczyć, jak układają się zęby górne i dolne. Może również wykryć nieprawidłowości anatomiczne w obrębie dna jamy ustnej lub podniebienia.

Reklama: Dobry dentysta Rybnik

Panoramiczny
W przypadku tego typu prześwietlenia maszyna obraca się wokół głowy. Twój dentysta może użyć tej techniki do sprawdzenia zębów mądrości, zaplanowania wszczepionych urządzeń dentystycznych lub zbadania problemów ze szczęką.

Przywierzchołkowy
Technika ta skupia się na dwóch pełnych zębach od korzenia do korony.
Zdjęcia rentgenowskie pozaustne mogą być stosowane, gdy dentysta podejrzewa, że mogą wystąpić problemy w obszarach poza dziąsłami i zębami, takich jak szczęka.

Higienistka stomatologiczna przeprowadzi Cię przez każdy etap procesu rentgenowskiego. Mogą na chwilę wyjść z pokoju podczas robienia zdjęć. Zostaniesz poinstruowany, aby trzymać się nieruchomo podczas nagrywania zdjęć. Przekładki (uchwyty do filmów), jeśli są używane, będą przesuwane i dostosowywane w ustach, aby uzyskać odpowiednie obrazy.