Nowoczesne techniki zewsząd nas otaczają. Smartfony towarzyszą nam każdego dnia niemal w każdym momencie. O ile bardzo nam się przydaje, to sprawia, że nie jesteśmy w stanie się skupić choć na kilka minut. Smartfony sprawiają, że jesteśmy rozkojarzeni, a nasza nauka nie jest tak efektowna jakbyśmy tego oczekiwali. W końcu telefony zawsze mamy przy sobie i co chwilę niespokojną ręką łapiemy się za kieszeń, aby sprawdzić czy nie przyszły jakieś nowe powiadomienia. Mamy na rynku sporo aplikacji do ćwiczeń języków obcych, które możemy zainstalować w telefonie. Z jednej strony są one niezwykle wygodnie, ale efekty nie muszą być wcale takie rewolucyjne. Jak mamy się skupić np. na gramatyce, skoro co chwilę otrzymujemy nowe informacje i powiadomienia, wyskakują nam reklamy, a na jakimś kanale prowadzony jest wywiad live?

Z tego powodu w epoce cyfryzacji nie powinniśmy całkowicie rezygnować z tradycyjnych książek do nauki. Gdy po nią sięgamy, nasze zamiary są jednoznaczne, natomiast trzymając w ręku telefon, każda ikona wpływa na nasze rozkojarzenie. Jeśli jednak samemu nam nie wychodzi, warto wziąć pod uwagę kurs chińskiego Bydgoszcz.

Oczywiście, to nie jest tak, że w ogóle nie powinniśmy korzystać z telefonów i komputerów. Mają one np. przewagę podczas tłumaczenia słówek. Zamiast przerzucać dziesiątki stron w słowniku, wystarczy kilka kliknięć w internecie. 

Aplikacje na telefonie mogą stanowić pewien dodatek do nauki, lecz nie powinny być głównym filarem, ponieważ efekty tej metody będą znacznie mniejsze niż przy tradycyjnym trybie nauki z książką.