W dzisiejszych czasach wszyscy znacznie częściej myjemy ręce, a ciągłe szorowanie i odkażanie może być receptą na suchą, podrażnioną skórę. Jako, że jestem dermatologiem ze Świecia, który przez cały dzień myje ręce między pacjentami, to można powiedzieć, że mam doświadczenie z pierwszej ręki.

Być może chcąc się czegoś dowiedzieć na ten temat wpisywałeś w wyszukiwarkę hasło: “dermatolog Świecie”, lecz nie znalazłeś tam tego, czego szukałeś. To dlatego, że dermatolog Świecie nie ma czasu na pisanie artykułów o suchych rękach. Żartowałam. Każdy temat pielęgnacji skóry jest ważny. Zobaczcie sami.

 

Dermatolog o myciu rąk

Wiemy, jak ważne jest mycie rąk. Niezależnie od tego, czy robimy to kilka razy dziennie ze względu na wykonywaną pracę, czy dla podstawowej higieny, mycie rąk odgrywa ważną rolę, pomagając każdemu z nas uniknąć zachorowania i rozprzestrzeniania infekcji na innych.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy odpowiednio oczyszczać ręce z zarazków, dbając jednocześnie o zdrowie i wygląd naszej skóry.

Każdy szanujący się dermatolog z Świecia jest w stanie to zapewnić. Wystarczy się zapytać (nie jesteśmy tak skorzy do udzielania informacji na ten temat niepytani).

 

Umyj, spłucz, powtórz – i nawilżaj

Chociaż woda i mydło są niezbędne do utrzymania czystości, mogą negatywnie wpływać na barierę ochronną skóry, czyli najbardziej zewnętrzną warstwę komórek skóry, składającą się z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Bariera ochronna skóry utrzymuje jej nawilżenie i zdrowie, a jej uszkodzenie może powodować, że dłonie stają się czerwone, łuszczą się, pękają i są suche.

Co zatem ma zrobić dbająca o zarazki, obowiązkowa osoba myjąca ręce? Skupić się na tym, by skóra Twoich dłoni była zarówno czysta, jak i odpowiednio nawilżona.

Dermatolog Świecie nie jest w stanie tego wyjaśnić w inny sposób, jak tłumacząc podstawowe zasady higieny na stronie: Niezależnie od tego, co słyszymy o potrzebie częstego mycia, nie ma powodu, dla którego miałabyś używać środka czyszczącego, który przypomina kwas akumulatorowy. Zamiast tego zalecam po prostu używanie skutecznego i łagodnego mydła do rąk.

Reklama: dermatolog Świecie

Nawet jeśli nie masz dostępu do mydła antybakteryjnego, możesz czuć się komfortowo wiedząc, że tak długo, jak będziesz przestrzegać zasad, których nauczyliśmy się w dzieciństwie (używaj ciepłej wody, spłukuj ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund, myj wierzch i spód dłoni oraz przestrzenie między palcami), twój sposób oczyszczania będzie skuteczny.