Piły spalinowe, aby poprawnie działać nie potrzebują tylko sprawnego silnika, bardzo ważnym elementem jest również dobrze naostrzony łańcuch tnący. Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej może wydawać się trudne, ale obiecujemy, że tak nie jest! Oto instrukcje krok po kroku, jak bezpiecznie naostrzyć łańcuch pilarki spalinowej: Włącz hamulec łańcucha, aby łańcuch nie poruszał się w momencie ostrzenia zęba tnącego. Weź pilnik do ostrzenia łańcucha, powinien wystawać trochę ponad wierzchołek zęba. (około 20% średnicy pilnika). W celu zachowania właściwego kąta ostrzenia przy każdym zębie tnącym użyj prowadnika. Linie, które widnieją na prowadniku, muszą być ustawione równolegle do prowadnicy. W przypadku gdy piła łańcuchowa posiada uszkodzony ząb tnący, należy ostrzyć go tak długo, aż uszkodzenie zostanie zlikwidowane. Po zakończeniu ostrzenia zębów tnących po jednej stronie łańcucha będziesz musiał odwrócić piłę łańcuchową i powtórzyć proces po drugiej stronie.
:Reklama piły spalinowe Bydgoszcz

Piły spalinowe posiadają różne prowadnice i łańcuchy, a co za tym idzie, nie każdy pilnik będzie pasował do łańcucha zastosowanego przy twoim sprzęcie. Przed przystąpieniem do ostrzenia musisz odpowiednio dobrać pilnik. Oto kilka wskazówek:

  • 4,0 mm do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 1/4″ oraz 3/8″ (niski profil)
  • 4,5 mm do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8″ – wąski rzaz
  • 4,8 mm do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce .325″
  • 5,0 mm do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8″ i .404″
  • 5,5 mm do ostrzenia łańcuchów tnących o podziałce 3/8″ i .404″

 

Regulacja ogranicznika wysokości

Znaczna różnica między zębem tnącym a ogranicznikiem wysokości spowoduje, że zamiast trocin przy cięciu będzie sypał się pył. W przypadku, gdy różnica będzie zbyt duża może powodować to zacinanie się łańcucha. Wysokość ogranicznika powinno się regulować co 3-5 ostrzenia łańcucha, używając do tego specjalnego przymiaru oraz płaskiego pilnika. Ułóż przymiar na łańcuchu tak, aby jeden z ograniczników znalazł się w szczelinie przymiaru. Jeżeli ogranicznik wystaje ponad płaszczyznę przymiaru, musisz go spiłować płaskim pilnikiem. Pamiętaj, aby nie piłować ogranicznika poniżej wyznaczonego poziomu. Ogranicznik należy piłować ruchem „od siebie”.

 

Jak często ostrzyć łańcuch pilarki?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to od tego, jaką pracę wykonuje twoja piła spalinowa i jak często ją używasz. W większości przypadków ostrzenie łańcucha powinno nastąpić po dziesięciokrotnym użytkowaniu, podczas gdy w innych sytuacjach trzeba go ostrzyć po każdej sesji.

Piły spalinowe, które są często używane, będą musiały mieć częściej ostrzone łańcuchy. Średnio łańcuch powinien zachować ostrość przez około 3 godziny aktywnego cięcia drewna.