Kto aminokwasy powinien używać?

Sama wizytówka.

Niektóre spośród aminokwasów są wytwarzane bezpośrednio w organizmie każdego człowieka. Inne są czerpane bezpośrednio z pożywienia. Te pierwsze są nazywane aminokwasami endogennymi. Jest to kwas asparaginowy, alanina, asparagina, prolina, glicyna, glutamina czy też cysteina. Aminokwasy są z zewnątrz dostarczane. Są to aminokwasy egzogenne. To z kolei na wymianę zasługuje metionina, lizyna, leucyna, walina czy też treonina. Musimy także wiedzieć, że źródłem aminokwasów jest nic innego jak białko. Dokładnie mamy tutaj na myśli nabiał oraz mięso.

Stosowanie aminokwasów.

Aminokwasy są zalecane wszystkim osobom, które cierpią na choroby nerwowego układu jak i także osobom chorującym na serce. Nie zapominajmy także o osobach wzmagających się z nadciśnieniem. Do tego dochodzą także osoby, które są ruchowo niepełnosprawni. Oczywista jest także suplementacja sportowców. Zawodowcy doskonale sobie z tego zdają sprawę. 

A jak kwestia dawkowania? 

Na pewno najlepiej jest przyjmować aminokwasy przed samym posiłkiem. Dawki są zależne od naszej choroby jak i także od tego co określił lekarz. Na pewno powinniśmy stawiać na preparaty, które są mieszanką aminokwasów. Bowiem bardzo niebezpieczne jest zażywanie aminokwasów pojedynczych na dłużej, a niżeli miesiąc. Wówczas zachowane mamy między nimi proporcje. Kobiety karmiącej piersią, kobiety w ciąży czy też osoby z nadciśnieniem lub cierpiących na choroby nerek czy też wątroby nie powinni w żadnym wypadku zawierać preparaty, które zawierają aminokwasy. Jest to bardzo ważna informacja.