Wielu osobom żeglowanie kojarzy się z pięknymi widokami, promieniami słońca, falującą wodą i ogólnie wakacjami. Z jednej strony słusznie, jednakże poda warunkiem trzymania się kilku zasad bezpieczeństwa. Cały czas trzeba mieć głowę na karku, być uważnym i nie dać się zaskoczyć. Jeśli nie mamy wielkiego doświadczenia, warto na samym początku podpatrywać profesjonalistów, który oferują np. wspólne rejsy morskie jachtem po Bałtyku. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:

Śledź pogodę

Udany rejs w ogromnej mierze uzależniony jest od pogody. O ile sprawdzanie pogody przed rejsem ma nam dać tylko pewien pogląd, to już będąc na jachcie staje się to obowiązkiem zależnym od bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Pogodę należy sprawdzać nawet wtedy, kiedy nic nie wskazuje na jej zmianę. Jeśli pojawi się coś, co nas zaniepokoi, to nie warto ryzykować i lepiej pozostać w marinie.

Stwórz listę

Sporządzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy uchroni nas przed zagraceniem jachtu. Podczas pakowania, bardzo często bierzemy rzeczy, ponieważ „mogą się przydać”. Najlepiej jest wykonać konkretną listę rzeczy do zabrania i się jej kurczowo trzymać. Najważniejsze rzeczy to: dokumenty, wyposażona apteczka, narzędzia. W dalszej kolejności okulary z filtrem, nakrycie głowy, buty antypoślizgowe.

Poznaj teren

Zanim wyruszymy w rejs, powinniśmy dobrze poznać rejon, w który płyniemy. Należy, przynajmniej wstępnie, zaplanować całą trasę, poznać położenie marin oraz portów, w których warto się zatrzymać. Warto również zaczerpnąć wiedzy od innych żeglarzy i popytać się o miejsca, gdzie można zatankować oraz których miejsc unikać.

Zapnij pasy

Oczywiście chodzi o szelki asekuracyjne 😉 Nie trzeba w nich chodzić cały czas, lecz jeśli ma się na pokładzie młodsze osoby lub warunki nie są zadowalające, to warto zabezpieczyć się przed wypadnięciem za burtę. Tka sytuacja mogłaby skończyć się tragicznie.

Zrezygnuj z alkoholu

Wszyscy znają sceny z filmów, gdzie na jachcie wszyscy się opalają i popijają drinki. Alkohol jednak warto zostawić na wieczór, kiedy już dobijecie do brzegu. Podczas płynięcia nie powinno być mowy o alkoholu. Pijana załoga nigdy do niczego dobrego nie doprowadzi. Pamiętajcie jednak, żeby w marinie również za bardzo nie zabalować, ponieważ złe samopoczucie również negatywnie wpłynie na dzień rejsowy.